22. Uluslar Arası Hazar Şiir Akşamları

Türk dünyasının en büyük şiir bayramı ve manevi kurultayı; geçmişle gelecek arasında gönül ve kültür köprüler inşa eden dünü bugüne, bugünü de geleceğe taşıyacak olan Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’nın 22.’si bu yıl 25-28 Eylül tarihlerinde “bayrak” konulu olarak “Arif Nihat Asya” adına ve anısına yapıldı.
Bilindiği üzere Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Türk âleminin en uzun soluklu edebi faaliyetidir. Kültür ve gönül coğrafyamızı kucaklayan; dili, konusu, kurgusu, duygusu ile yüreklere seslenen Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarının 22.’si; 25 Eylül 2014 Perşembe günü Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi’nde şairlerin okuyucuları ile buluşması ve imza günleri ile başladı.

Birleştirici, bütünleştirici; insan ruhuna ve duygularına hitap eden yönü ile de tamamlayıcı özelliklere sahip olan Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, 26 Eylül Cuma günündeki ilk etkinliği Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinde yapılan “Elazığlı Şehitler Fotoğraf Sergisi” ile “TÜRKSOY Ressamlar Sergisi” oldu. Hazar Şiir Akşamlarının geçmişini gösteren sinevizyonun ardından gerçekleşen tanışma toplantısını halen Kıbrıs-Lefke Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Saadettin Yıldız’ın verdiği ve konusu bayrak olan konferans izledi. Bayrağın Arif Nihat Asya’nın gözü ile değerlendiren Yıldız’ın konferansı ilgi ile dinlendi.
Aynı gün öğleden sonra 22. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’nın açılışı vardı. Açılış programı diğerlerinde olduğu gibi ’Şairler Yürüyüşü’ ile başladı. Geçmiş yıllardan farkı, bu yıl yapılan yürüyüşün öğretmenevinden başlayarak PTT meydanında sona ermesiydi.
Yürüyüşe Vali Ömer Faruk Koçak, Elazığ Milletvekilleri Şuay Alpay, Sermin Balık, Belediye Başkan Vekili Asım Nazırlı, Fırat Üniversitesi Rektörü Kudbettin Demirdağ, Avrasya Yazarla Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, protokol üyeleri, ülkelerini ve ülkemizi temsilen gelen şairler, şiir gönüllü Elazığ halkı katıldı. PTT Meydanında sona eren yürüyüş kortejinin başında her zaman olduğu gibi yine mehter takımı ve gençlerin taşıdığı dev Türk bayrağı vardı.
PTT Meydanındaki program, saygı duruşu ve ardından söylenen İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. 22. Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarına Türkiye’mizi temsilen katılan şair Ali Akbaş, Türk ülkelerinden gelen şairleri temsilen Kırımlı Tahir Kerimov ve Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu birer konuşma yaptı.
Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’nın bir marka değer olduğunu belirten Fırat Üniversitesi Rektörü Kudbeddin Demirdağ; “Türk şiir hareketi içerisinde önemli bir yeri olan bu hareketin Elazığ’ın geleceği adına önemli bir misyon üstlendiğini görmekteyiz. Ülkemize mal olan Hazar Şiir Akşamları’nın şehrimiz, devletimiz ve milletimizce itibar görmesinin mutluluğunu yaşıyoruz”, dedi.
Elazığ Belediye Başkan Vekili Asım Nazırlı, Hazar Şiir Akşamları ile Elazığ’ın markalaştığını, kültür ve sanat etkinlikleri ile de adının kültür başkentleri arasında sayıldığını ifade etti.
Elazığ Milletvekili Sermin Balık, 22. Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarının temasına vurgu yaparak “Bayrak bizim bölünmez bütünlüğümüzün, birlik ve beraberliğimizin en büyük sembolüdür.”, diyerek konuşmasını sürdürdü.
“Elazığ, şiire musikiye ev sahipliği yapmış önemli merkezlerdendir.” diyen Elazığ Milletvekili Şuay Alpay; “şehirler kimlikleri ile öne çıkarlar, şehirler vardır ruhaniyetleri ile öne çıkarlar, ruhaniyeti olan şehirlerden biri de Elazığ’dır. Elazığ, Bakü, Kerkük, Halep, Şam aynı ruh ikliminin, aynı manevi dünyanın, aynı kardeşlik türkülerinin ortak medeniyetin merkezi ve coğrafyasıdır.”, dedi.
Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’nın şehirlerin gıpta ettiği bir organizasyon olduğunu belirten Vali Ömer Faruk Koçak; “gönül dünyamızın, medeniyet havzamızın her köşesinden buraya gelen şairlerimizle bugün tanıştık. Sayın Ulubey’i gördüğümde Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi’nin kokusunu aldım, hemen yanında Buhara’dan Şah-ı Nakşibendi, Semerkand’dan İmam-ı Buhari’nin, İbn-i Abbas’ın, Azerbaycan’dan Büyük Hazar’ın kokusunu aldık, hepsi bize kendi şehirleri ile beraber onların da kokusunu getirdiler. Kırım biraz mahsun, Kırım’ın derdinin anlıyoruz. Elazığ hiç kurtuluş günü kutlamamış bir il olması dolayısıyla işgalin, hürriyetten yoksun kalmanın ne demek olduğunu çok şükür tatmadı. Ama bunu tadan kardeşlerimizin, bayrağın dalgalanmadığı zamanlarda neler çektiğini gayet iyi bildiği içindir ki bayrak uğruna vatan uğruna hürriyet uğruna inancı uğruna şehit vermekten de geri durmamış bir ildir. Bunun kıymetini en az ondan yoksun kalan kardeşlerimiz kadar bildiği içindir ki bu yolda şehit verme konusunda da hiç geri durmamıştır” dedikten sonra 1.’sinden 22.’sine kadar bütün faaliyetlerde yer alanlara, şiir ve gönül dostlarına teşekkür etti.
Türk dünyasını ortak dil ve ortak kültürde buluşturmak, Türk ülkeleri arasında duygu ve gönül köprüleri kurarak dostluk ve kardeşlik bağlarını kuvvetlendirmeyi amaçlayan Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’nın 22.’si aynı günün akşamında Kürsübaşı programı ile devam etti. Bir ses, bir nefes olan Harput müziğini, o müziğin duayeni sanatçılardan dinlemek elbette ki güzelliklere güzellik katmaktı. Bünyamin Eroğlu’nun yönettiği; ses üstatları Hasan Öztürk, Zülfü Demirtaş, Adnan Çilesiz, Salih Turan, Osman Bulut’un solist olarak katıldıkları program tek kelime ile muhteşemdi. Sanatçıların sundukları biri birinden güzel Harput türküleri ile gönülleri fethettiler.
Şiirin en büyük işlevi şüphesiz ki gönülden gönle dostluk köprüleri kurmasıdır. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının katkıları ve Elazığ Valiliği’nin himayelerinde gerçekleştirilen 22. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları bu işlevi kusursuz yerine getirmekteydi. Elbet ki bu büyük organizasyonun temel taşları Elazığ Belediye Başkanlığı, Fırat Üniversitesi Rektörlüğü, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, Avrasya Yazarlar Birliği, Türk Edebiyatı Vakfı ve ilimizin kamu ve sivil toplum kuruluşlarının payı büyüktü. İşin mutfağında yer alan Elazığ Kültür ve Turizm Müdürlüğü başta İl Kültür Müdürü Tahsin Öztürk olmak üzere müdürlük mensupları, Elazığlı gönül ve kültür adamları Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’nın görünmeyen kahramanlarıydı.
’Bayrak’ temasının ele alındığı, bayrak şairi Arif Nihat Asya adına ve anısına düzenlenen 22. Uluslar arası Hazar Şiir Akşamlarına Azerbaycan, Irak, Gürcistan, Gagavuzya, Altay Cumhuriyeti, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan, Tataristan, Kazakistan’dan gönül ve kültür dostları katılmışlardı. Ülkemizi temsilen de Antalya’dan, Ankara’dan, Yalova’dan, Gaziantep’ten, Kayseri’den, Diyarbakır’dan, Tekirdağ’dan ve şiirin şehri Elazığ’dan; yüreği vatan, millet, insan ve insanlık sevdasıyla çarpan iç dünyamızın mimarları, düşlerdeki sevdaya, yüreklerdeki özleme, aşklara, tutkulara mısraları ile can verenler gelmişti. Bilim adamları, ülkemizde yayınlanan dergilerin temsilcileri, Elazığ sevgisini ve sevdasını her şeyin üstünde tutan sanatçılar gelmişti.
“Ey şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalı
Barışın güvercini, savaşın kartalı
Yüksek yerlerde açan çiçeğim
Senin altında doğdum
Senin dibinde öleceğim” mısraları ile bayrağın kutsallığını haykıran Arif Nihat Asya anısına düzenlenen 22. Uluslar arası Hazar Şiir Akşamlarının üçüncü günü de oldukça yoğundu. İlçe programları vardı. Yurtdışından ve ülkemizin dört bir yanından gelen şairlerle Elazığlı şairler guruplara ayrılarak ilçelere gittiler.
Moderatörlüğünü Ankara-Elazığlılar Derneği Başkanı Prof. Dr. Haşim Çakırbay’ın yaptığı benim de aralarında bulunduğum grup Sivrice ilçesinde görevliydi. Grubumuzda Kazakistan’dan gelen şair Yesdaulet Uluğbey, Kırım’dan aramıza katılan Tahir Kerimov, Antalya’dan; Cansın Erol, İstanbul’dan; Salih Turan, Elazığ’dan; M. Şükrü Baş, Tuncer Sönmez, Necati Demir vardı. İlçeye yeni atanan Kaymakam Cengiz Erdem, Belediye Başkanı Ebubekir Irmak ve ilçede görevli daire müdürlerinin misafirperverliğine doğrusu diyecek yoktu. Cumhuriyet Ortaokulu’nun salonunda gerçekleşen şiir dinletisi, şiir sever Sivriceliler tarafından ilgi ile izlendi. Dinleti sonunda söz alan Sivriceliler Derneği Başkanı Ali Koç, Belediye Başkanı Ebubekir Irmak ve Kaymakam Cengiz Erdem dinletiyi gerçekleştirenlere teşekkür etti. Hazar Gölü’nde “Batık Şehri” de içerisine alan tekne gezisi doğrusu iki günün yorgunluğunu üzerimizden aldı.
İlçe programları yapıladursun aynı saatlerde Elazığ ilinde de Oturum başkanlığını Bizim Külliye Dergisinin Genel Yayın azım Payam’ın yaptığı “Edebiyatımız ve Edebiyatımızda Dergiler” konulu panel gerçekleştiriliyordu.
Aynı gün öğlen sonu saat 13.30’da Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinde “Arif Nihat Asya ve Bayrak” konulu panel vardı. Başkanlığını Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esma Şimşek’in yaptığı panele konuşmacı olarak Kıbrıs- Lefke Üniversitesinden Saadettin Yıldız, Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Tarık Özcan ve Türk edebiyatı Vakfı Başkanı Servet kabaklı katıldılar. Arif Nihat Asya’nın hayatından kesitler anlatıldığı panelde konuşmacılar bayrağın önemine vurgu yaptılar. Panel soru- cevap bölümü ile sona erdi.
Ve Nihayet sıra 22. Uluslar arası Hazar Şiir Akşamlarının finaline gelmişti. Hava yağmurlu ve soğuk olduğu için Final, bu yıl Hazar Gölü kıyısından Atatürk Kültür Merkezine alınmıştı. 850 kişilik salon gönlü şiire sevdalılarla tıklım tıklımdı. Başta, TRT ve Kazakistan TV olmak üzere yayın ekipleri yerlerini almışlardı. Salon Türk ülkelerinin bayrakları ile bezenmişti.
Geceye, Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, Ak Parti Elazığ Milletvekilleri Sermin Balık, Şuay Alpay, Zülfü Demirbağ, Elazığ Belediye Başkanvekili Asım Nazırlı, Fırat Üniversitesi Rektörü Kudbettin Demirdağ, kurum ve kuruluşların yetkilileri katılmışlardı.
Yapılan konuşmaların ardından şairler isim sırasına göre kürsüye davet edildi. Azerbaycan’dan Akif Ahmadov, Tataristan’dan Farıt Yakın, Gagavuzya’dan Fıodur Zanet, Irak-Kerkük’ten Cevdet Kadığlu, Kırgızistan’dan Kerimbek Kadyrakunov, Özbekistan’dan Miraziz Ağzamov, Gürcistan’dan Rağıp Gumbatov, Kırım’dan Tahir Kerimov ve Kazakistan’dan Yesdaulet Uluğbeğ ülkeleri adına şiirlerini seslendirdiler. Ankara’dan Ali Akbaş, Diyarbakır’dan Abdulkadir Nurgördük, Antalya’dan Cansın Erol, Balıkesir’den Cemal Safi, Kayseri’den Fazıl Ahmet Bahadır ve Emel Demirezen, Elazığ’dan M. Faik Güngör ile Gürhan Gürses, Gaziantep’ten Hakan İlhan Kurt, Yalova’dan Hikmet Yavuz, Tekirdağ’dan Yıldız Tokgöz Türkiyeli şairler olarak gönüllere seslendiler.
Programın sonunda plaket takdim töreni vardı. Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, 22. Uluslar arası Hazar Şiir Akşamlarına katılan şairlere, günün anısını sembolize eden plaketlerini verdi. Program, hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.
23. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’na, yeni ve daha büyük şiir bayramlara… Sevgiye, aşka, sevdaya; dostluğa, kardeşliğe; birliğe, dirliğe, diriliğe; buluşmaya, kucaklaşmaya, hasret gidermeye… Yarına, yarınlardaki güzelliklere hep birlikte yürümeye… Daha nice Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’na diyerek yola çıkanlara… Büyük Türk milletinin birliği, dirliği ve diriliği için bu büyük ve kutsî kervana katılanlara, emeği geçenlere şiir gönüllüler ve şiirin şehri Elazığ adına binlerce teşekkür.

Hadi Onal 
http://edebiyatufku.net/22-uluslar-arasi-hazar-siir-aksamlari/

0 коммент.: