Cengiz Dağcı’nın Kürsüsü

AKMESCİT/SİMFEROPOL (QHA) - Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesinde (KMPÜ), Kırım Tatar ve Türk Edebiyatı Bölümünün Cengiz Dağcı’nın Kürsüsü Edebiyat Kulübünün ilk toplantısı yapıldı. Toplantıda yazar Uriye Edemova edebi bakışını anlattıı.
Cengiz Dağcı’nın Kürsüsü Edebiyat Kulübünü, KMPÜ Kırım Tatar ve Türk Edebiyatı Bölümü Başkanı Tahir Kerimov kurdu. Kerimov, QHA’ya yaptığı açıklamada “Birincisi, ben kulübe Cengiz Dağcı adını verdim. Bizim amacımız, Kırım Tatar yazarlarının eserlerini, onların hayatını öğrenmek. Biz, kulübümüzün ilk toplantısını kamera ile çekip Kırım’da ve Kırım’ın dışında yaşayan Kırım Tatarları arasında yaymak üzere videosunu Internet’te yayımlayacağız. En önemli hedefimiz, Kırım Tatarlarını birleştirmek, dilde, fikirde, işte birlik sağlamak.”dedi.
Tahir Kerimov, “Kırım Tatar edebiyatının durumunun Kırım Tatar halkının durumu olduğu fikrindeyim. Kırım Tatar yazarlarını ilerde çok iş bekliyor, ileriye doğru hareket etmek lazım, bu yapılırsa gelişim olur İnşallah. Bizim yapıcı projelerimiz gerek genç, gerekse olgun yazarları düşündürecek diye düşünüyorum.”dedi.
Uriye Edemova, KMPÜ öğrencileri ve öğretmenlerine kendi özgeçmişi, yayımladığı eserleri, yayın evinde çalışması ve diğer yazarlarla arasındaki edebi ilişkileri hakkında bilgi verdi.
Uriye Edemova, QHA’ya yaptığı açıklamada “Günümüzde Kırım Tatar edebiyatının gelişimi pek hareketli ve güzel olmasa da, gelişmeye devam ediyor, çünkü edebiyatımızın kökleri pek sağlam. Biz, son zamanlarda Kırım Tatar edebiyatının ölmekte olduğunu daha sık duyabiliyoruz. Tabi ki böyle konuşmak olmaz, çünkü bir halkın yaşadığı müddetçe onun edebiyatı ve kitap yayıncılığı da yaşayacak. Edebiyatın kriz yaşadığı dönemler oluyor. Edebiyat halkın kaderine bağlı, bizim edebiyatımız halkımızın anavatanına geri dönmesiyle tahminen 1991 yılında düşüşe geçti, çünkü o zaman herkes yaşam problemleriyle uğraşıyordu. Edebiyatımız, halkımızın biraz ayağa kalktığı, hayat düzeyini yükselttiği zaman gelişmeye başladı. Fakat meslektaşlarım, milli edebiyatı daha yüksek düzeye çıkarmak için elinden geleni yapıyorlar.”dedi.
Uriye Edemova, günümüz Kırım Tatar edebiyatının hedefleri ile ilgili şöyle konuştu: “Edebiyatçılardan, gençlerimize terbiye verebilecek, onların moralini yükseltmesini sağlayabilecek özel taleplerde bulunmak lazım. Eğer biz genç yazarların yazdığı tüm eserleri yayımlarsak, biz gereken düzeye yükselemeyeceğiz. Bizim çok kaliteli çalışmamız gerekir. Bu çalışmadan Kırım Tatar edebiyatının kaderinde çok şey bağlı.”dedi.
Buluşmaya katılanlar, Uriye Edemova’ya başarılı etkinlikten dolayı teşekkür etti. Tahir Kerimov, bir sonraki toplantının konusu merhum Kırım Tatar şair Bilal Mambet’in eserleri olacağını söyledi.

Mavile Abkerimova, Osman Bayramaliyev
http://qha.com.ua/uriye-edemova-edebi-bakisini-anlatti-foto-118702tr.html

0 коммент.: