Elazığ ilgi odağı oldu

Önceki gün imza günü etkinliğiyle başlayan 22. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları dün yapılan açılış, şairler yürüyüşü, açılış töreni ve çeşitli etkinliklerle devam etti.
22. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları etkinlikleri kapsamında Türkiye ve yurt dışından gelen şairlerin sabah kahvaltısı programının ardından Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi’nde TÜRKSOY ressamlar sergisinin ve ‘Elazığlı Şehitler Fotoğrafı’ sergisinin açılışı gerçekleştirildi.
Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi’nde yapılan tanışma toplantısı, Hazar Şiir Akşamları sinevizyon gösterisi ve konuşmacı olarak Prof. Dr. Saadettin Yıldız’ın katıldığı ‘Bayrak’ konferansının ardından şairler yürüyüşü gerçekleştirildi.

Öğretmenevi önünden başlayarak PTT Meydanı’nda son bulan şairler yürüyüşüne Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, Ak Parti Elazığ milletvekilleri Şuay Alpay, Sermin Balık, Belediye Başkan Vekili Asım Nazırlı, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk, bazı daire müdürleri, şairler ve çok sayıda davetli katıldı.
Gazi Caddesi boyunca vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği şairler yürüyüşünün son bulduğu PTT Meydanı’nda Hazar Şiir Akşamları etkinliğinin açılış töreni yapıldı.
Mehter takımı konseri, saygı duruşu ve İstiklal Marşı, halk oyunları gösterilerinin ardından, törende sırasıyla, Türkiye’den törene katılan şairler adına Ali Akbaş, Türkiye dışından katılan şairler adına Tahir Kerimov, vakıf ve dernekler adına Yakup Ömeroğlu, FÜ Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Elazığ Belediye Başkan Vekili Asım Nazırlı, Ak Parti Elazığ milletvekilleri Şuay Alpay ve Sermin Balık, Vali Ömer Faruk Koçak birer konuşma yaptılar.

Akbaş: Şiir Elazığ’a çok yakışıyor

Şair Ali Akbaş, burada yaptığı konuşmada, “Bugün 22’ncisi düzenlenen Hazar Şiir Akşamları vesilesi ile aziz şehir Elazığ’dayız. Bu organizasyonların çoğuna katılan bir şairim. Elazığ’a şiir çok yakışıyor. Aziz şehir Elazığ unutulmaya yüz tutmuş bazı değerleri yeniden hatırlatıyor. Vatan, millet, bayrak sevgisini bizlere hatırlatıyor. Elazığ çok zengin bir musiki kültürüne sahip. Elazığ gerçekten çok çelebi bir şehir” dedi.
Vali Ömer Faruk Koçak, ise yaptığı konuşmada, “Şairlerimizle bugün tanıştık. Kendilerinde geldikleri ülkelerin kokusunu aldık. Kırım biraz mahsun, biz Kırım’ı çok iyi anlıyoruz. Elazığ işgalin, hürriyetten yoksun olmanın ne olduğunu çok şükür tatmadı. Ama vatan, millet, bayrak uğruna da şehit vermekten de geri durmamıştır” dedi.
Vali Koçak konuşmasının sonunda, şairler yürüyüşü sırasında vatandaşların çok fazla ilgi göstermesinin Hazar Şiir Akşamları’nın bundan sonraki süreçte de devam ettirilmesi gerektiğine bir işaret olduğunu söyledi.
Konuşmaların ardından burada ki tören son buldu.

 http://www.turangazetesi.com/habergoster.aspx?d=55148&haber=145

0 коммент.: