Mehmet Niyazi. Sağış. 1998. Endir

Qırımtatar klasik şairi Mehmet Niyaziynin "Sağış" şiir kitabın birinci basımı, 15 haziran, 1931'de "Emel" mecmuasının neşriyatı tarafından Pazarçıqta basılğandır. Bu kitapnın çıqmasına ve halqımızğa tanıtılmasına sayğılı Müstecip Ülküsalnın yüksek hissesi olğandır. Kitapnın ekinci basqısından örnek alaraq, prof. Yaşar Memedemin ve prof. Nihat Osman tarafından hazırlandı.
Romantizm ceryanının sonki töllerinden birisi olğan şair Mehmet Niyaziy, dünya çapında, Novalis, Tieck, Hoffman, Byron, Shelley, Lemartine, Vigny, Hugo, Leopardi, Puşkin, Lermontov, Poe, Petöfi, Mickiewic, Eminescu, kibi icatkarlarnın arasında hiç farqlamadan yer alıp tura. türk edebiyatında N. Kemal, A. Hamit: T. Fikret, Y. Beyatlı, A. Tuqay, B. Çobanzade, H. Giraybaylar ile bir seviyede.
M. Niyaziy Dobruca tatarların arasında çıqqan birinci Qırımcı. öz vatanı, öz halqqı ve bunlarının keçken vaqıtları ile bağlantısını ve kelecekleri haqqında meraq kesken; qaydan kelgenin ve ne yapacağın bilmegen Dobruca qırımtatarlarına ve sarı ışıqlı lampası ile, yurt yolunı köstermege ıntılğan bir hasretkestir, bir vatancıdır.
Kitapnı endirmek içün link.